Știri

Top 10 știri din fotbal pentru dimineața de vineri: Toate rezultatele din Europa League

1️⃣  Arsenal a câștigat un meci. Repetăm: Arsenal a câștigat un meci! După patru partide fără victorie, echipa antrenată de Arsene Wenger s-a impus, scor 2-0,  contra italienilor de la AC Milan, în prima manșă a optimilor de finală Europa League. Mkhitaryan a deschis scorul pentru “tunari” în minutul 15 ca apoi, în minutul 45+4, Ramsey să stabilească scorul final al partidei.

2️⃣  Atletico Madrid s-a impus fără probleme, scor 3-0, împotriva celor de la Lokomotiv Moscova iar returul pare doar o formalitate. Și Lyon a obținut o victorie importantă după ce a învis cu 1-0 in deplasarea de la CSKA Moscova. Lazio a terminat la egalitate, 2-2, meciul cu Dynamo Kiev iar pe băieții lui Inzaghi îi așteaptă un retur de foc în Ucraina. Marseille a oferit un meci spectacol pe Stade Velodrome, acolo unde au deschis scorul încă din secunda 45 a meciului cu Bilbao. Francezii au bătut cu 3-1 la final. Și Sporting a luat o opțiune serioasă pentru sferturile Europa League după ce a câștigat cu 2-0 primul meci din optimi cu Plzen.

3️⃣  Surpriza serii din Europa League a venit din Germania. Borussia Dortmund a pierdut manșa tur împotriva celor de la Salzburg, scor 1-2. Valon Berisha a marcat o dublă pentru austrieci, în minutele 49 și 56 iar pentru Dortmund a marcat, în minutul 62, Schurrle. Meciurile retur din optimile Europa League sunt programate peste o săptămână.

4️⃣  Astăzi începe play-off-ul Ligii I din România. În această seară este programată o singura partidă, de la ora 20:45, la Cluj, acolo unde CFR o întâlnește pe Poli Iași. Derby-ul etapei este programat pentru duminică atunci când FCSB o întâlnește, pe Arena Națională, pe echipa antrenată de Gheorghe Hagi, Viitorul Constanța.

5️⃣  Presa din Spania scrie în această dimineață ca Real Madrid se pregătește, în vară, să îl folosească pe galezul Gareth Bale pentru un schimb de senzație cu un superstar din Premier League. Țintele madrilenilor sunt David De Gea, de la Manchester United, Eden Hazard, de la Chelsea, sau Harry Kane, de la Tottenham. Bale a venit la Madrid în 2013 reușind de atunci 78 de goluri în 170 de apariții. Totuși, în acest an, fostul jucător de la Spurs, a fost folosit mai mult ca rezervă și astfel, președintele celor de la Real, Florentino Perez, vrea să se folosească de clauza de reziliere a jucătorului, £446.3 milioane, pentru a aduce un jucător pe Bernabeu.

Abonează-te la newsletter-ul nostru, cu recomandări de articole din fotbal și program de fotbal la TV pentru weekend, livrat în fiecare vineri!

6️⃣  UEFA a deschis o învestigație împotriva celor de la PSG după meciul cu Real Madrid. Francezii sunt acuzați de “folosirea de dispozitive pirotehnice şi de probleme de organizare” la meciul retur, pierdut cu 1-2, în optimile Champions League. Uefa cere suspendarea terenului, pedeapsa ce se poate aplica în sezonul următor al Ligii Campionilor.

7️⃣  Crystal Palace primește o veste bună în lupta pentru menținerea în Premier League! Wilfried Zaha ar putea reveni mult mai repede după accidentare iar Roy Hodgson speră să poată conta pe jucător în următoarea partidă din Premier League, cu Chelsea. Zaha a jucat ultimul meci pentru Palace, pe 4 februarie, împotriva celor de la Newcastle, când a suferit o accidentare la genunchi.

8️⃣  Ne așteaptă un weekend plin de fotbal de calitate! Sâmbătă, de la 14:30, este programat derby-ul din Premier League, dintre Manchester United și Liverpool iar de la ora 17:15, ne mutăm în Spania, unde Sevilla primește vizita Valenciei. Duminică urmărim derby-ul Scoției, de la ora 14:00, unde Celtic joacă pe teren propriu cu Rangers. De la ora 21:45 se joacă un meci extrem de important în Seria A, acolo unde Inter Milano o așteaptă pe Napoli, în ultimul meci al zilei din Italia.

9️⃣  Ieri, peste 20.000 de suporteri i-au adus un ultimul omagiu lui Davide Astori.  Căpitanul echipei Fiorentina, a fost condus pe ultimul drum, iar la slujba de înmormântare au fost prezenți jucători de la toate echipele din Serie A. Totti, Buffon,  Nainggolan, Filippo Inzaghi, Simone Inzaghi dar și Tătărușanu sau Ianius Hai s-au numărat printre ei.

1️⃣0️⃣  Peste 3.000 de suporteri greci au protestat ieri, pe străzile din Salonic, ca urmare a deciziei de luni a Federației de Fotbal din Grecia de a penaliza clubul Paok Salonic cu trei puncte și de a suspenda pentru trei meciuri terenul echipei antrenată de Răzvan Lucescu. Pedepsele vin în urma incidentelor petrecute la startul derby-ului cu Olympicos, atunci când antrenorul celor de la Oly, Oscar Garcia a fost lovit, în față, cu o rola de hârtie.

Urmărește-ne pe Facebook,Twitter și pe canalul de Youtube pentru a fi la curent cu tot ce contează în Premier League și nu numai.