Dezbatem mai jos 5 meciuri jucate în etapa din weekend (16-18 Septembrie):

• Tottenham vs Sunderland 1-0

Everton vs Middlesbrough 3-1 (Sebastian Lüba)

Everton (4-3-3): Stekelenburg – Coleman, Williams, Jagielka (c), Baines – Barkley, Barry (90+1′ Cleverley), Gueye – Bolasie, Lukaku (66′ Valencia), Mirallas (72′ Deulofeu)

Middlesbrough (4-2-3-1): Valdes – Barragan, Ayala, Gibson, Friend (c) – Forshaw (84′ Clayton), De Roon – Nsue (59′ Nugent), Ramirez (70′ Fischer), Downing – Negredo

Goluri: Gareth Barry (24’); Seamus Coleman (42’, pasator Lukaku); Romelu Lukaku (45+2’, Bolasie) – Maarten Stekelenburg (21’, autogol)

Everton, “noua” Leicester? Să nu ne grăbim: “caramelele” au învins numai echipe din partea inferioară a clasamentului

Everton ocupă locul doi în Premier League după cinci etape și a pierdut puncte doar împotriva lui Tottenham, cu care a remizat în debutul sezonului, 1-1 pe Goodison.

Scenariul este, fără doar și poate, desprins din jurnalul celui mai optimist fan al “caramelelor”. Mai mult, deja se fac paralele între Leicester din sezonul 2015/2016 și Everton din acest an. Ce au în comun cele două echipe? Două lucruri, echipamentul albastru și directorul sportiv Steve Walsh. Cu siguranță, doar unul dintre cele două aspecte este reprezentativ din punct de vedere fotbalistic.

Cu ajutorul descoperitorului de talente venit de la campioana Angliei, pe Goodison au ajuns Maarten Stekelenburg, Yannick Bolasie și Idrissa Gueye. În foarte scurt timp, Ronald Koeman a reușit să îi integreze pe cei trei și să clădească un prim “11” competitiv. Spun competitiv pentru că mai este foarte mult de completat la tabloul unei eventuale campioane. Fanii lui Everton trebuie să se pregătească moral pentru ce va urma, începutul explosiv poate avea un recul decepționant.

Ca o simplă explicație a celor susținute anterior, atrag atenția că niciuna dintre echipele învinse de Everton în campionat nu este mai sus de locul 10. Mai mult, Sunderland și Stoke ocupă ultimele două poziții din campionat.

Ce s-a întâmplat în Everton – Middlesbrough

Dacă ne uităm pe tabelă, meciul de pe Goodison a avut numai o repriză. După un debut în care mai mult s-au tatonat, ce două echipe au oferit audienței patru goluri, care s-au succes rapid, două câte două.

Oaspeții au deschis scorul dintr-o fază controversată, în care Negredo l-a “forțat” pe Stekelenburg să-și trimită mingea în poartă (21′). Cum era și normal, s-a cerut fault în atac, dar jocul s-a reluat de la 0-1. Egalarea a venit la 3 minute distanță, când Barry și-a făcut cadou un gol în ziua în care a bifat a 600-a pprezență în meciurile din prima ligă engleză. Ofensiv, puternic și pe alocuri tehnic, Seamus Coleman a adus Everton în avantaj, cu un șut cu stângul (!) din interiorul careului, după o incursiune personală. Tabela a fost închisă în minutele de final ale primei reprize, de Lukaku (sau de Bolasie).

Repriza a doua nu a adus nimic nou pe Goodison, Ronald Koeman demonstându-și capacitatea de a își tempera elevii și de a menține intact avantajul în meci.

Pentru Everton urmează  două etape destul de facile, la Bournemouth și pe Goodison cu Crystal Palace. Totuși, pe 15 octombrie, “caramelele” merg pe Etihad, la liderul la zi al campionatului, Manchester City, adevăratul test al maturității pentru “albaștrii” din Liverpool.

De cealaltă parte, Middlesbrough nu are parte de un program la fel de relaxat. Etapa următoare, va întâlni acasă Tottenham, echipă neînvinsă în Premier League, dar al cărui joc suferă pe alocuri. Va urma apoi o deplasare la West Ham, formație în derivă, și un meci cu una dintre revelațiile campionatului, Watford, în etapa a opta.

Watford vs Manchester United 3-1 (Vlad Bogos)

Watford (5-4-2): Gomes – Janmaat (51′ Amrabat), Britos, Cathart, Prodl, Holebas – Capoue (82′ Zuniga), Pereyra, Behrami, Ighalo  (90′ Success) – Deeney (c)

Manchester United (4-2-3-1): De Gea – Valencia (62′ Mata), Smalling, Bailly, Shaw (85′ Depay) -Pogba, Fellaini – Martial (38′ Young), Rooney (c), Rashford – Ibrahimovic

Goluri: Capoue (min. 34, pasator Janmaat), Zuniga (min. 82, pasator Pereyra), Deeney (min. 90+5, din penalty scos de Zuniga) – Rashford (min. 62, pasator Ibrahimovic)

Un joc rudimentar, foarte fizic, tipic englezesc, așa poate fi rezumată o nouă după-amiază mizerabilă pentru Manchester United. Nimic nu joacă United în clipa asta, iar Mourinho n-a mai fost învins de 3 ori la rând de 10 ani (era în primul mandate la Chelsea atunci). Wayne Rooney a fost inimaginabil de slab în rol de coordinator, nu și-a depășit adversarul în duel direct nici măcar o dată și a greșit enorm de multe pase simple (83% pase reușite pare un procentaj bun, dar nu este pentru nivelul la care aspiră United). Nu a fost singurul, dar a fost etalonul unei echipe care nu se leagă, Mourinho mai are enorm de mult de lucru pentru a prinde top 4, pentru care favoritele la acest moment, foarte devreme, par să fie City, Liverpool, Spurs, Everton și Arsenal. Rashford, care va împlini toamna asta 19 ani, e cel mai bun marcator pentru United, în toate competițiile, în 2016, cu 10 goluri, în condițiile în care a debutat la sfârșitul lui Februarie, iar asta spune multe.

Golul lui Capoue, al patrulea în 5 etape pentru francezul venit vara trecută de la Tottenham, a venit după un fault extrem de clar. Britos îl seceră pe Martial, olandezul Janmaat recuperează, sprintează și pasează înapoi pentru Capoue, care finalizează. Zuniga, columbianul împrumutat de Watford de la Napoli, înscrie la prima atingere, fiind intrat în teren de doar un minut. L-am criticat pe Mazzari după primele două etape pentru deciziile sale tactice, în special cea de a folosi 3 fundași centrali, dar italianul pare că a găsit formula corectă pentru Premier League și Watford e deja la a doua victorie consecutivă, după spectaculoasa întoarcere la 2-4, după 2-0 în minutul 30, pe terenul lui West Ham. Pereyra, argentianul venit de la Juventus la finalul perioadei de transferuri, a contribuit la 3 goluri în primele 3 meciuri jucate (unul înscris și două pase decisive) și e un jucător de urmărit pentru Fantasy Premier League (6.0 este prețul actual).

Crystal Palace vs Stoke City 4-1 (Vlad Bogos)

Crystal Palace (4-3-3): Mandand – Ward, Tomkins (46′ Delaney), Dann (c), Kelly – Ledley (78′ Flamini), McArthur, Puncheon – Zaha, Benteke, Townsend (85′ Lee)

Stoke (4-2-3-1): Given – Johnson, Shawcross (c), Cameron, Martins Indi – Allen, Whelan – Walters, Krkic (68′ Diouf), Arnautovic – Bony

Goluri: James Tomkins (9’, pasator Townsend); Scott Dann (11’, pasator Puncheon); James McArthur (71’, șut deviat); Andros Townsend (75’, pasator Kelly) – Marko Arnautovic (90+4’)

Fără gol pentru Benteke, cu Townsend în formă și două goluri de la fundașii centrali Dann și Tomkins, Crystal Palace bifează a doua victorie consecutivă în Premier League, după ce au început campionatul cu două înfrângeri.

Stoke e surpriza neplăcută a debutului de sezon, cu un singur punct și golaveraj -11 în 5 meciuri. Mark Hughes e în mare pericol de demitere dacă nu câștigă măcar două meciuri din următoarele 5: West Brom, Man United, Sunderland, Hull și Swansea. Olarii sunt, în acest moment, pe ultimul loc în campionat.

Southampton vs Swansea 1-0 (Vlad Bogos)

Southampton (4-3-1-2): Forster – Cedric Soares, van Dijk, Fonte (c), Bertrand – Davis, Romeu, Clasie (54′ Hojbjerg) – Redmond – Tadic (84′ Cuco Martina), Long (54′ Austin)

Swansea (4-3-3): Fabianski – Naughton, Fernandez, Amat, Kingsley (46′ Rangel) – Fer, Cork (c) (82′ Baston), Ki (66′ Montero) – Barrow, Llorente, Sigurdsson

Goluri: Charlie Austin (64’)

Un meci fără vreo poveste de spus, decis de golul americanului Austin, o mutare inspirată făcută de Garde după pauză. Sfinții au controlat jocul (60% posesie) și arată ca o echipă de mijlocul clasamentului, pe când Swansea, rămasă cu o singură victorie în Premier League, pare că va trăi periculos tot sezonul.

Tottenham vs Sunderland 1-o (Liviu Dobre)

Tottenham (4-2-3-1): Lloris (c) – Walker, Dier (77′ Ben Davies), Alderweireld, Vertonghen – Dembele (64′ Lamela), Wanyama – Sissoko, Alli, Son – Kane (87′ Jansenn)

Sunderland (4-1–4-1): Pickford – Denayer (90+4′ McNair), Kone, Djilobodji, Manquillo – Kirchhoff (79′ Khazri) – Januzaj (90′ cartonaș roșu), Cattermole (c), Ndong, Pienaar (63′ Watmore) – Defoe

Goluri: Harry Kane (59’, pasator Alli)

Tottenham, una dintre echipele fără înfrângere în acest campionat la începutul etapei, spera  ofere suporterilor un motiv de bucurie după înfrângerea cu Monaco din Campions League. Sunderland, o echipa intrată deja în lupta pentru evitarea retrogradării, avea nevoie de un rezultat pozitiv şi căută profite de orice urmă de oboseală resimţită de Tottenham.

Pochetinno a ales odihnească câţiva jucători, profitând de revenirea lui Dembele pt a-l retrage pe Dier în linia de fund, rezultatul fiind o echipa mai puţin tehnică (fără Lamelă, Erikson) dar mai implicată fizic (Sissoko, Wanyama, Dyer, Vertonghen). Moyes a folosit o formulă defensivă, cu Kirchhoff în faţă apărării, pregătind un joc pe contraatac cu Januzaj şi Pienaar pe benzi în ajutorul lui Defoe.

A fost un meci dominat de Tottenham, care a atacat cu aproape toată echipa fără dea prea des ocazii de contraatac lui Sunderland. Doar intervenţiile lui Pickford şi execuţiile nereuşite ale jucătorilor lui Kane, Son, Sissoko, Alli, Dembele și Wanyama au păstrat scorul alb. Sunderland a avut 2 ocazii bune prin Defoe şi Pienaar, dar a rămas 0-0 până în minutul 60 când, în urma unei greşeli de poziţionare, Djilobodji ratează degajarea unei centrări de la 6 metri iar Kane e la locul potrivit pentru a împinge balonul în plasa (exact cum făcuse şi în etapă precedentă).

După deschiderea scorului, Lamela în câteva rânduri a avut mingea pe piciorul preferat şi şansă de a majora diferența, dar din nou Pickford şi execuţiile nereuşite au făcut scorul rămână neschimbat. Tottenham a câştigat meritat şi rămâne fără înfrângere în campionat, dar accidentările lui Dier, Dembele şi Kane îi dau motive de gândire lui Pochetinno pentru meciurile următoare.

Sunderland are un singur punct şi cu o impresie frumoasă datorită lui Pickford. Din păcate, cartonaşul roşu încasat the Januzaj în ultimele minute, vor afecta puterea de atac al unui lot şi aşa limitat ca valoare.

În prima dintre cele două părți a rezumatelor etapei jucate în weekend (16-18 Septembrie), pe care o puteți citi aici, am dezbătut celelalte 5 partide ale rundei:

• Chelsea vs Liverpool 1-2
  • Hull vs Arsenal 1-4
  • Manchester City vs Bournemouth 4-0
  • Leicester vs Burnley 3-0
  • West Brom vs West Ham 4-2

Articol coordonat și editat de Vlad Bogos.